fbpx
Skip to content

News (Calgary): 2012 Critter Nominations- Calgary Critics’ Awards

Brave Girl – Lunchbox Theatre
Photo Credits

News (Calgary): 2012 Critter Nominations- Calgary Critics’ Awards

Update! Critter Award Winners Announced – click here to see award recipients.

2012 Critter Nominations Announced
Calgary Critics’ Awards honour 60 nominees in 14 categories

They saw, they reviewed, they discussed as a group and they agreed. Calgary Theatre Critics, Stephen Hunt and Bob Clark of the Calgary Herald, Louis B. Hobson of the Calgary Sun and Jessica Goldman of CBC’s The Eyeopener and applause-meter.com are pleased to announce the nominees for the first annual Calgary Critics’ Awards.

Nominees were chosen from any production performed in Calgary between August, 2011 and June, 2012, with the exception of Broadway Across Canada or Dancap performances. The winners will be announced at a free public award ceremony at 8pm on August 1st at the Auburn Saloon.

The 2012 Critter nominees are:

Best Production of a Play
Penny Plain – Alberta Theatre Projects
Playing with Fire: The Theo Fleury Story – Alberta Theatre Projects
Sia – Downstage
Summer of My Amazing Luck – Sage Theatre
Fool for Love – Sage Theatre/Shadow Theatre

Best Production of a Musical
Avenue Q –Storybook Theatre
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street – Vertigo Theatre
Wizard of Oz – Alberta Theatre Projects
Jeremy de Bergerac – Forte Musical Theatre Guild
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat – Stage West

Best New Play
Take a Bite – Take a Bite Productions
Dad’s Piano – Lunchbox Theatre
Taking Shakespeare – One Yellow Rabbit
Drama: Pilot Episode – Alberta Theatre Projects

Best Revival
Highest Step in the World – Ghost River Theatre
In the Wake – Downstage
When That I Was – The Shakespeare Company
Shirley Valentine – Theatre Calgary

Best Director Play
Ron Jenkins – Playing with Fire: The Theo Fleury Story – Alberta Theatre Projects
Vanessa Sabourin – Hunger Striking – Urban Curvz
Kevin McKendrick – Race – Ground Zero/Hit and Myth Productions
Georgina Beaty – Big Shot – Surreal SoReal Theatre/ Ghost River Theatre

Best Director Musical
George Smith – Avenue Q
Mark Bellamy – Sweeny Todd: The Demon Barber of Fleet Street – Vertigo Theatre
Glynis Leyshon – Wizard of Oz – Alberta Theatre Projects
Max Reimer– Joseph and the Amazing Technicolour Dreamcoat – Stage West

Best Actor in a Play
Haysam Kadri – Jim Forgetting – Verb Theatre
Dave McInnis – Fool for Love – Sage Theatre/Shadow Theatre
Chad Norbert – Hockey Mom, Hockey Dad
Ryan Luhning – Race – Ground Zero/Hit and Myth Productions

Best Actress in a Play
Jamie Konchak – Hunger Striking – Urban Curvz
Meg Roe – Mary’s Wedding – Alberta Theatre Projects
Denise Clarke – Taking Shakespeare – One Yellow Rabbit
Caley Suliak – Summer of my Amazing Luck – Sage Theatre

Best Actor in a Musical
Bruce Horak – Wizard of Oz – Alberta Theatre Projects
Kevin Aichele – Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street – Vertigo Theatre
Tory Doctor – Jeremy de Bergerac – Forte Musical Theatre Guild
JP Thibodeau – Avenue Q- Storybook Theatre

Best Actress in a Musical
Roberta Mauer Phillips – Jeremy de Bergerac – Forte Musical Theatre Guild
Madeleine Suddaby – Avenue Q – Storybook Theatre
Ksenia Thurgood – Wizard of Oz – Alberta Theatre Projects
Elizabeth Stepkowski Tarhan – Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street – Vertigo Theatre

Featured Actor in a Play or Musical
Alexander Plouffe – True Love Lies – Alberta Theatre Projects
Rejean Cournoyer – True Love Lies – Alberta Theatre Projects
Kevin Rothery – Fool for Love – Sage Theatre/Shadow Theatre
Bart Kwiatkowski– Avenue Q – Storybook Theatre
Tim Koetting – Last Christmas – Lunchbox Theatre

Featured Actress in a Play or Musical
Karen Johnson-Diamond – Last Christmas – Lunchbox Theatre
Laura Parken – When Girls Collide – Vertigo Theatre
Monice Peter – Race – Ground Zero/Hit and Myth Productions
Mabelle Carvajal – Drama: Pilot Episode – Alberta Theatre Projects

Best Solo Performance
Shaun Smyth – Playing with Fire: The Theo Fleury Story – Alberta Theatre Projects
Julia Mackey – Jake’s Gift – Lunchbox Theatre
Jon Lachlan Stewart – Big Shot – Surreal SoReal Theatre/ Ghost River Theatre
Raoul Bhaneja – Hamlet (Solo) – Hope and Hell Theatre in association with Richard Jordan Productions Ltd

Best Design
Narda McCarroll – Sweeney Todd – Vertigo Theatre
David Fraser – Playing with Fire: The Theo Fleury Story – Alberta Theatre Projects
Roger Schultz -True Love Lies – Alberta Theatre Projects
Bretta Gerecke -Enron – Theatre Calgary
Terry Gunvordahl – Rope – Vertigo Theatre

To attend the Calgary Critics’ Awards please RSVP to [email protected] as soon as possible as there are a limited number of spots available. Doors open at 7pm with complimentary nibbles for everyone, the awards will begin at 8pm and the celebration will continue until they kick us all out.

The Calgary Critics would like to thank their event sponsors: Calgary Herald, Calgary Sun, Davis Jensen Law, Bottom Line Productions, Auburn Saloon, The Collectors’ Gallery of Art and Petrocraft Storage Inc. for their support and enthusiasm.

Skip to content